Sensenich Piper L4(2)

Opis

Producent (typ): Sensenich, USA
Nr śmigła: D 9829
Data produkcji: 1943 lub później
Skok:
Średnica: 1840?
Silnik: Continental A 65
Kraj pochodzenia: USA
Zastosowanie: Piper L4 Cub,

O śmigle Śmigło produkcji Sensenich (USA) o nie do końca jasnej historii, choć najprawdopodobniej pochodzi od jednego z eksploatowanych w Polsce samolotów Piper L4. Kalkomanie najprawdopodobniej odtworzone, czerwone końcówki mogą pochodzić z okresu „aeroklubowego” życia śmigła bądź być efektem renowacji. Pod czerwoną farba koloru oliwkowego. Model to 43K 10107. Śmigło w zbiorach prywatnych, Prezentujemy dzięki uprzejmości Jacka Dzienisiuka.

Budowa śmigła Śmigło złożone z pięciu warstw drewna, najprawdopodobniej jesionowego. Na długości około 600 mm krawędzi natarcia oraz końcówce okute blachą mosiężną, na końcówce o długości ca310 mm oklejone płótnem (widoczne obecnie jako czerwone malowanie).

Samolot i Silnik. Śmigło prawdopodobnie od jednego ze stosowanych w Polsce samolotów Piper L4 Cub, pochodzących z amerykańskiego demobilu (wygląda na to że niektóre śmigła amerykańskie były jeszcze sprawne). Śmigło zamontowane do 4-o cylindrowego silnika Continental A-65-8 w układzie „bokser” o pojemności 2,8 l.

References:

  1. Polish Wings 5, Ex USAAF Aircraft, Andrzej Morgała, Stratus, 2011,
  2. Samolot Wielozadaniowy Piper L4 Cub, Benedykt Kempski Warszawa 1989, TBIU 130,
  3. Łódzkie Samoloty Inż. Sołtyka, Edward Kocent – Zieliński, ZP Grupa, 2010,

Reklama.

Reklama z epoki. Lycoming.